Ogłoszenia duszpasterskie 25.03.2018

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

25 marca 2018 roku

 

 

 1. Dzisiaj w Niedzielę Palmową o godzinie 17:30 celebrujemy ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie żale.

 

 1. W dzisiejszą niedzielę kończymy wielkopostną akcję charytatywną zbierania darów żywnościowych dla rodzin najbardziej potrzebujących z naszej Parafii. Serdeczne “Bóg zapłać!” składamy wszystkim spieszącym bliźnim z pomocą.

 

 1. Rodziców i chrzestnych tych dzieci, które zostaną ochrzczone w Wielkanoc zapraszamy na konferencję przedchrzcielną w środę 28 marca na godzinę 18:40, a więc po Mszy świętej wieczornej.

 

 1. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Od Wielkiego Czwartku do Wielkanocy trwa czas zwany Triduum Paschalnym. Są to najważniejsze dni w roku liturgicznym. Liturgia w Triduum Paschalne, czyli Trzy Święte Dni, będzie sprawowana w następujących godzinach:
 • w Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godzinie 18:00,
 • Liturgia Męki i  Śmierci Pańskiej w Wielki Piątek również o godzinie 18:00,
 • Natomiast Liturgia Wigilii Paschalnej w sobotę rozpocznie się o godzinie 19:30.

 

Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy rozpocznie się w Wielki Czwartek po wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej i będzie trwała do godziny 22:00, a następnie w Wielki Piątek od godziny 8:00 do wieczornej liturgii. Wielkopiątkowa adoracja Pana Jezusa w Grobie rozpocznie się po wieczornej liturgii i będzie trwała do godziny 22:00. Adorację w Wielki Piątek od godziny 20:00 do 21:00 poprowadzi Diakonia Muzyczna Dorosłych oraz młodzież.

 

 1. W Wielki Czwartek o godzinie 10:00 w katedrze będzie celebrowana Msza krzyżma, uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Pasterza Diecezji. Odbędzie się na niej poświęcenie oleju krzyżma i oleju chorych.

 

 1. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, a więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a dorosłych również post ilościowy.

 

 1. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów będzie trwało od godziny 8:00 do 16:00 co pół godziny. Składane podczas poświęcenia pokarmów ofiary będą przeznaczone na nasz kościół.

 

 1. Rezurekcja rozpocznie się w Wielkanoc o godzinie 6:00. O udział w procesji prosimy asystę i dzieci do sypania kwiatów. Następne Msze święte w Wielkanoc o godzinie 8:30; 10:00; 11:30; 13:00 (chrzty) oraz 18:00. Nie będzie więc Mszy świętej o godzinie 7:00.

 

 1. W drugi dzień Świąt wielkanocnych Msze święte będą sprawowane tak jak w każdą niedzielę.

 

 1. Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w rekolekcjach okazja do spowiedzi w Wielkim Tygodniu będzie w następujące dni:
 • w poniedziałek, wtorek i środę przed każdą Mszą świętą
 • w Wielki Czwartek: 21:00 – 22:00
 • w Wielki Piątek: 21:00 – 22:00
 • w Wielką Sobotę: 10:00 – 13:00 (w dwóch konfesjonałach).

 

 1. Kancelaria parafialna w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę będzie nieczynna.

 

 1. Dzisiaj przy wyjściu z kościoła ministranci zbierają ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Składamy za nie z góry serdeczne “Bóg zapłać”.

 

 1. Serdeczne „Bóg zapłać!” składamy za piękne palmy, zdobiące prezbiterium kościoła, wykonane na dzisiejszą niedzielę.

Przy ołtarzu, patrząc od strony tabernakulum:

 • 3-metrową palmę wykonaną przez: Mateusza i Grzesia Radaczewskich z rodziną – po raz pierwszy udział w konkursie;
 • 3,5-metrową palmę wykonaną przez: Amelię Bednarską, Wiktorię Jaskóła i Nikolę Stencel z klasy III Gimnazjum nr 7 wraz z rodzinami, od 8 lat co roku: 2011-2018 (druga od strony tabernakulum);
 • 5-metrową palmę wykonaną przez: Wojciecha (klasa III gimnazjum), Bartosza (klasa VI Szkoły Podstawowej nr 20) oraz Filipa Wacławików wraz z rodziną (po raz piąty wykonali wysoką palmę: 2014-2018) (trzecia od strony tabernakulum, pierwsza od ołtarza);

Przy chrzcielnicy:

 • 5-metrową palmę wykonaną przez Bożenę i Annę Sobierajskie (wyższa przy chrzcielnicy od strony ołtarza). Szczególne podziękowanie składamy rodzinie Sobierajskich za to, że już od dziewiętnastu lat (faktycznie od 1999 roku, a od 2001 udokumentowana wzmianka w ogłoszeniach) na Niedzielę Palmową zawsze wykonują około 4-5-metrową palmę, którą co roku stawiamy w prezbiterium;
 • 3-metrową palmę wykonaną przez Marysię i Zuzię Łukasik z rodziną – po raz pierwszy (palma niższa przy chrzcielnicy, od strony zakrystii);

Przy ambonie:

 • 2,3 metrową palmę wykonaną przez: Maję Bednarską i Martynę Jaskóła wraz z rodzinami (przy ambonie od strony zakrystii) – piąty raz: 2014-2018;
 • 2,5 metrową palmę wykonaną przez Bartka Krzewinę z mamą (przy ambonie od strony tabernakulum).