Ogłoszenia duszpasterskie 23.05.2021

NIEDZIELA – UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

23 maja 2021 roku

1. Dzisiaj, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, kończy się okres wielkanocny. Dobiega też końca okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej. Drugie przykazanie kościelne mówi: “Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”, natomiast trzecie: “Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”.

2. Jak już ogłaszaliśmy przed tygodniem w związku z obowiązującymi obostrzeniami wyniknęła konieczność zorganizowania Pierwszej Komunii świętej w czterech grupach. Prosimy zatem naszych Parafian, którzy zwykle przychodzą na Msze święte o godzinie 11:30 i 13:00, aby w dzisiejszą niedzielę 23 maja uczestniczyli w Eucharystii o innej godzinie, a dali szansę obecności w kościele rodzinom dzieci pierwszokomunijnych. Z myślą o tych naszych Parafianach w dzisiejszą niedzielę odprawimy dodatkową Mszę świętą o godzinie 16:30.

3. Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii świętej będą przeżywać “Biały Tydzień”, w tym roku wyjątkowo co drugi dzień w dwóch grupach:  

 • niedziela – wszyscy uczestniczą w Eucharystii niedzielnej
 • klasy: III a, III c, III e – w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 17:30 (Nabożeństwo majowe) i 18:00 (Eucharystia)
 • klasy: III b, III d – we wtorek, czwartek i sobotę o godzinie 17:30 (Nabożeństwo majowe) i 18:00 (Eucharystia)

4. W tym tygodniu zapraszamy klasy czwarte na przygotowanie do Komunii świętej rocznicowej. W czwartek 27 maja odbędą się próby w dwóch grupach:

 • 16:00 – klasy: IV a, IV b
 • 19:00 – klasy: IV c, IV d

Natomiast spowiedź przed Komunią świętą rocznicową odbędzie się w piątek 28 maja:

 • 19:00 – klasy IV a, IV b
 • 19:15 – klasy IV c, IV d

5. Komunia święta rocznicowa odbędzie się w przyszłą niedzielę 30 maja:

 • 13:00 – klasy: IV c, IV d
 • 14:15 – klasy: IV a, IV b   

6. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Bożego Ciała, która przypada 3 czerwca, będziemy przeżywać podobnie jak w ubiegłym roku. Msze święte w naszym kościele będą sprawowane w następujących godzinach: 7:00; 8:30; 10:00; 11:30 i 18:00. W Boże Ciało nie będzie więc u nas Mszy świętej o godzinie 13:00. Nie będzie procesji ulicami miasta. Tegoroczna procesja Bożego Ciała w naszej Parafii będzie miała następujący przebieg:

 • na zakończenie Mszy świętej o godzinie 11:30 nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu w kościele, odprawimy krótkie nabożeństwo adoracyjne, po którym wyruszy procesja eucharystyczna;
 • procesja odbędzie się wokół świątyni parafialnej, okrążając ją trzykrotnie;
 • zbudowany zostanie jeden ołtarz przy prawych drzwiach kościoła, czyli w tradycyjnym miejscu czwartego ołtarza;
 • przy tymże ołtarzu zatrzymamy się cztery razy: zaraz przy wyjściu z kościoła, a następnie po każdym kolejnym okrążeniu świątyni, odczytując kolejno cztery Ewangelie przewidziane na procesję Bożego Ciała;
 • po odczytaniu czwartej Ewangelii kapłan przy ołtarzu udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

7. Prosimy bardzo chętnych do udziału w przygotowaniu ołtarza na Boże Ciało.

8. Dzisiaj po każdej Mszy świętej zbieramy ofiary do puszek na kwiaty do ołtarza na Boże Ciało. Serdeczne „Bóg zapłać!” składamy wszystkim ofiarodawcom.