Ogłoszenia duszpasterskie 27.02.2022

8 NIEDZIELA ZWYKŁA

27 lutego 2022 roku

1. Od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Prosimy o szczególną modlitwę w tym tygodniu za uzależnionych od alkoholu, pomagających im wyjść z nałogu, za abstynentów, a także uratowanie młodego pokolenia od alkoholizmu.

2. Za trzy dni przypada Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu, w którym nie urządza się hucznych wesel i zabaw. Okres Wielkiego Postu jest czasem pokuty i umartwienia. W Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post, czyli ograniczenie ilościowe pokarmów (por. kan. 1251). Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post – wszystkie osoby pełnoletnie aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Prawo kościelne zaznacza  jednak, iż rodzice powinni zatroszczyć się o to, ażeby również dzieci, które nie są jeszcze obowiązane według prawa do postu i wstrzemięźliwości, były wprowadzane w autentycznego ducha pokuty (por. kan. 1252). Tak więc w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

3. Msze święte w Środę Popielcową będą odprawiane w naszym kościele o godzinie 7:00, 10:00, 16:30 i 18:00. Zapraszamy na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Kancelaria w Środę Popielcową będzie nieczynna.

4. W Środę Popielcową o godzinie 18:00 we włocławskiej katedrze, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski odprawi Mszę świętą w intencji pokoju w obliczu toczącej się wojny na Ukrainie, na którą zaprasza również mieszkających we Włocławku Ukraińców. Zachęca ponadto do modlitwy i podjęcia postu w tej intencji.

Do wzięcia udziału we Mszy świętej zaproszeni są wszyscy, którym na sercu leży sprawa pokoju na Ukrainie i w Europie, i którzy w ten sposób chcą okazać bliskość i chrześcijańską solidarność z dotkniętymi nieszczęściem wojny Ukraińcami.

5. Wraz z początkiem Wielkiego Postu rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, który trwa do końca okresu wielkanocnego.

6. W piątki Wielkiego Postu o godzinie 17:30 zapraszamy serdecznie do naszego kościoła na Drogę krzyżową.

7. W tym tygodniu przypada Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca. Program Pierwszego Piątku Miesiąca 4 marca jest następujący:

 • Po Mszy świętej porannej odmówienie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem
 • 15:00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu. Koronka do Miłosierdzia Bożego i adoracja do godziny 16:20
 • od 15:30  – Spowiedź dzieci i młodzieży
 • 16:30 – Msza święta z udziałem dzieci i młodzieży
 • 17:30 – Droga krzyżowa
 • 18:00 – Msza święta
 • 18:45 – Po Mszy świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja Eucharystyczna do godziny 20:00.

Kancelaria parafialna w Pierwszy Piątek Miesiąca jest czynna tylko rano od 8:00 do 9:00.

8. Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę (24.02.2022):

„W związku z inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa. Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.
W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji. Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za
pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.
Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.”

9. Zgodnie z prośbą Przewodniczącego KEP oraz poleceniem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego przeprowadzamy zbiórkę do puszek na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy dwukrotnie: w dzisiejszą niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową 2 marca br. „Bóg zapłać!” za każdą ofiarę.

10. W naszym kościele będziemy modlić się o pokój na Ukrainie. Oprócz każdej Mszy świętej, w której będziemy prosić Pana Boga w tej intencji, zapraszamy na dodatkowe modlitwy. I tak w rozpoczynającym się tygodniu odbędą się nabożeństwa i modlitwy:

 • niedziela 27 lutego przed każdą Mszą świętą – jedna Tajemnica różańcowa;
 • poniedziałek 28 lutego godz. 18:40 – Spotkanie Kręgu Biblijnego z modlitwą o pokój;
 • wtorek 1 marca godz. 18:40 – Adoracja prowadzona przez Grupę „Emmanuel”;
 • środa 2 marca godz. 17:30 – Różaniec;
 • czwartek 3 marca godz. 17:25 – Różaniec (prowadzi Żywy Różaniec);
 • piątek 4 marca: godz. 15:30 – Koronka do Miłosierdzia Bożego; godz. 17:30 – Droga krzyżowa; godz. 18:45 – Adoracja Eucharystyczna (prowadzi Diakonia Muzyczna);
 • sobota 5 marca godz. 16:00 – Różaniec (prowadzi młodzież).

11. Za zgodą ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego w tym roku liturgicznym w diecezji włocławskiej będą prowadzone dni skupienia oraz rekolekcje dla osób przeżywających żałobę po stracie bliskiej osoby, które poprowadzi ks. Tomasz Fischer wraz z p. Jadwigą Hoffman-Bednarską (psycholog). Dni skupienia odbędą się w następujących terminach (pierwsze półrocze):

 • 12 marca 2022 rok: Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej – rejon sieradzki;
 • 30 kwietnia 2022 rok: Parafia św. Marcina Biskupa w Kazimierzu Biskupim – rejon koniński;
 • 14 maja 2022 rok: Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Kujawskiej w Ostrowąsie – rejon włocławski.

Rekolekcje w Niepokalanowie: 29-31 lipca 2022 rok (zgłoszenia na rekolekcje do 15 czerwca tel. 784336873; xfischer@wp.pl.)