Ogłoszenia duszpasterskie 6.03.2022

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

6 marca 2022 roku

1. Od 1 marca rząd zniósł prawie wszystkie ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią COVID-19 z kilkoma wyjątkami, między innymi z wyjątkiem obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Tak więc od 1 marca nie ma już limitów w kościołach.

2. W Środę Popielcową rozpoczął się okres Wielkiego Postu, w którym nie urządza się hucznych wesel i zabaw. Wielki Post jest okresem pokuty, w którym wierzący powinni szczególnie gorliwie wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość.

3. Gorzkie żale celebrujemy w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 17:30. Zapraszamy serdecznie na to staropolskie, piękne nabożeństwo, rozważające Mękę Chrystusa. Za udział w Gorzkich żalach można we wszystkich kościołach uzyskać raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

4. W piątki Wielkiego Postu o godzinie 17:30 zapraszamy serdecznie do naszego kościoła na Drogę krzyżową. 

5. W sobotę 12 marca o godzinie 15:00 w naszym kościele odbędzie się spotkanie synodalne młodzieży dekanatu włocławskiego II.

6. Nadal zanośmy modlitewne błagania o pokój na Ukrainie. W rozpoczynającym się tygodniu oprócz każdej Mszy świętej, w której będziemy prosić Pana Boga w tej intencji, zapraszamy na dodatkowe modlitwy. I tak:

  • wtorek 8 marca godz. 18:40 – Adoracja prowadzona przez Grupę „Emmanuel”;
  • środa 9 marca godz. 17:30 – Różaniec;
  • czwartek 10 marca godz. 17:25 – Różaniec (prowadzi Żywy Różaniec);
  • piątek 11 marca: godz. 17:30 – Droga krzyżowa.

7. W przyszłą niedzielę włączymy się w ogólnopolską akcję pomocy polskim misjonarzom pracującym w Afryce. Po każdej Mszy świętej będzie okazja, aby wesprzeć Kościół w Afryce, składając ofiary do puszek.

8. W sobotę 12 marca podczas Mszy świętej o godzinie 18:00 oraz w przyszłą niedzielę 13 marca na wszystkich Mszach świętych będzie śpiewał w naszym kościele ukraiński zespół „Czeremszyna” pochodzący z Tarnopola.

9. We wtorek 15 marca o godzinie 19:30 w Multikinie odbędzie się seans filmu „Cud Guadalupe”. Koszt 14 zł. Chętnych prosimy o zapisywanie się w zakrystii.

10. Od wtorku 22 lutego trwają w naszej Parafii prace przy zakładaniu systemu fotowoltaicznego, który będzie produkował energię elektryczną. W ten sposób włączamy się w korzystanie z odnawialnych źródeł energii w trosce o środowisko naturalne i naszą planetę. Istotnym powodem założenia systemu fotowoltaicznego w naszej Parafii jest również to, iż chcielibyśmy w kolejnych sezonach zimowych nadal ogrzewać nasz kościół, o ile będziemy w stanie wydołać finansowo. Żywotność pieca na ekogroszek się kończy, a poza tym koszty ogrzewania przez dwa obecnie działające piece na ekogroszek i olej grzewczy wzrosły rok do roku o 76%. W konsekwencji mamy w planie na ten rok jeszcze jedną poważną inwestycję, a mianowicie wykonanie systemu ogrzewania z pompą ciepła, o ile zdołamy go sfinansować. Pompa ciepła będzie korzystać w znacznej części z energii elektrycznej wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny.

11. Na koniec pragniemy serdecznie podziękować naszym Parafianom za niezwykłą hojność, którą się wykazali podczas dwóch ostatnich zbiórek na pomoc dla zaatakowanej militarnie przez Rosję Ukrainy. W ubiegłą niedzielę oraz w Środę Popielcową zebraliśmy łącznie 18486,81 zł. Z tego 5000 zł wysłaliśmy dla dwóch konkretnych Parafii na Ukrainie, w których posługują księża polscy, a resztę przekazaliśmy do Kurii.