Ogłoszenia duszpasterskie 10.04.2022

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

10 kwietnia 2022 roku

1. Dzisiaj w Niedzielę Palmową odbywa się na każdej Mszy świętej poświęcenie palm. O godzinie 11:30 odbędzie się procesja z palmami oraz – już tradycyjnie – konkurs na najwyższą i najpiękniejszą palmę.

2. Dzisiaj też w Niedzielę Palmową o godzinie 17:30 celebrujemy ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie żale.

3. W dzisiejszą niedzielę zbieramy ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego do puszek, które są ustawione na stolikach przy wyjściu z kościoła. „Bóg zapłać!” za każdą ofiarę.

4. Rodziców i chrzestnych tych dzieci, które zostaną ochrzczone w Wielkanoc zapraszamy na konferencję chrzcielną w środę 13 kwietnia na godzinę 18:40, a więc po Mszy świętej wieczornej.

5. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Od Wielkiego Czwartku do Wielkanocy trwa czas zwany Triduum Paschalnym. Są to najważniejsze dni w roku liturgicznym. Liturgia w Triduum Paschalne, czyli Trzy  Święte Dni, będzie sprawowana w następujących godzinach:

 • w Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godzinie 18:00;
 • Liturgia Męki i  Śmierci Pańskiej w Wielki Piątek również o godzinie 18:00;
 • Natomiast Liturgia Wigilii Paschalnej w sobotni wieczór rozpocznie się o godzinie 20:00.

Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy rozpocznie się w Wielki Czwartek po wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej i będzie trwała do godziny 22:00, a następnie w Wielki Piątek od godziny 8:00 do wieczornej liturgii. Wielkopiątkowa adoracja Pana Jezusa w Grobie rozpocznie się po wieczornej liturgii i będzie trwała do godziny 22:00.

6. W Wielki Czwartek o godzinie 10:00 w katedrze będzie celebrowana Msza krzyżma. Odbędzie się na niej poświęcenie oleju krzyżma i oleju chorych.

7. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, a więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a dorosłych również post ilościowy.

8. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów będzie trwało od godziny 8:00 do 16:00 co pół godziny. Składane podczas poświęcenia pokarmów ofiary będą przeznaczone na nasz kościół.

9. Rezurekcja rozpocznie się w Wielkanoc o godzinie 6:00. O udział w procesji prosimy asystę i dzieci do sypania kwiatów. Następne Msze święte w Wielkanoc o godzinie 8:30; 10:00; 11:30; 13:00 (chrzty) oraz 18:00. Nie będzie więc Mszy świętej o godzinie 7:00.

10.W drugi dzień Świąt wielkanocnych Msze święte będą sprawowane tak jak w każdą niedzielę.

11. Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w rekolekcjach okazja do spowiedzi w Wielkim Tygodniu będzie w następujące dni:

 • w poniedziałek, wtorek i środę przed każdą Mszą świętą
 • w Wielki Czwartek: 21:00 – 22:00
 • w Wielki Piątek: 21:00 – 22:00
 • w Wielką Sobotę: 10:00 – 13:00 (w dwóch konfesjonałach).

12. Kancelaria w Wielkim Tygodniu będzie czynna w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę będzie nieczynna.

13. Pragniemy serdecznie podziękować za 9 ofiar indywidualnych na system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

14. Serdeczne „Bóg zapłać!” składamy za piękną 5-metrową palmę, zdobiącą prezbiterium kościoła, wykonaną na dzisiejszą niedzielę przez Bożenę Sobierajską z rodziną. Szczególne podziękowanie składamy rodzinie Sobierajskich za to, że już od 1999 roku, a więc od dwudziestu trzech lat, na Niedzielę Palmową zawsze wykonują około 4-5-metrową palmę, którą co roku stawiamy w prezbiterium.

15. Dyrekcja Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku zaprasza na Drzwi Otwarte w Liceum i Internacie, które odbędą się w dniu 21 kwietnia br. od godz. 14.30 w budynku przy ul. Łęgska 26. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową-  www.zskdlugosz.pl, na której zaprezentowane są nowe profile klasowe:

 • profil politechniczno-informatyczny
 • profil społeczno-prawny
 • profil biologiczno-chemiczny
 • profil ogólny (z rozszerzonym j. angielskim oraz historią lub geografią ze zwiększoną liczbą godzin wychowania fizycznego).