Ogłoszenia duszpasterskie 3-24 lipca 2022 roku

14-17 NIEDZIELA ZWYKŁA „C”

3-24 lipca 2022 roku

1. Trwają wakacje. Prosimy, aby rodzice wysyłający swoje dzieci na różne formy wypoczynku wakacyjnego lub też w odwiedziny do rodziny, przypominali dzieciom o obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Zwiedzając kościoły lub wstępując do nich na modlitwę pamiętajmy o stroju godnym świętych miejsc. Tradycyjnie uznaje się za takowe długie spodnie u panów i nakryte ramiona u pań i panów. Stroje sportowe nie są właściwe w świątyni.

2. W Diecezji Włocławskiej trwa ciągła adoracja Najświętszego Sakramentu, polegająca na tym, iż każdego dnia inna parafia prowadzi adorację. Nasza Parafia ma w tym roku wyznaczony taki dzień na wtorek 5 lipca. W związku z tym po porannej Mszy świętej zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament do godziny 17:50. Zapraszamy więc na całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu w najbliższy wtorek. Pragnęlibyśmy, aby tego dnia cały czas były osoby modlące się przed Najświętszym Sakramentem. Stąd tych spośród nas, którzy mogą i chcą poświęcić w tym dniu godzinę na adorację Najświętszego Sakramentu, prosimy o zgłoszenie w zakrystii i zadeklarowanie konkretnej godziny adoracji.

3. Wyjazd na 10-dniową pielgrzymkę autokarową do Włoch odbędzie się w środę 6 lipca o godzinie 3:00 z parkingu przy kościele.   

4. W środę 13 lipca zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie:

  • 18:00   Msza święta
  • 18:30   Różaniec w kościele i procesja ze śpiewem pieśni i świecami wokół kościoła. Przynieśmy świece z osłonami.

5. Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Włocławskiej zaprasza wszystkich, a szczególnie ludzi młodych, do udziału w wydarzeniu „Festiwal radości”, które będzie miało miejsce w Licheniu, w sobotę 16 lipca 2022 r. „Festiwal radości” to czas ciekawych i różnorodnych warsztatów i koncertów, czas modlitwy oraz okazja do spotkań ze świadkami wiary. Szczegółowe informacje na stronie https://www.festiwallichen.com

6. Wyjazd dzieci i młodzieży z oazy i scholi na mini-oazę do Zasadnego odbędzie się w niedzielę 17 lipca o godzinie 8:00.   

7. W środę 20 lipca w tradycyjnej porze naszej parafialnej Nowenny o godzinie 17:30 zapraszamy na Nabożeństwo do św. Józefa.

8. W poniedziałek 25 lipca przypada dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców. Tradycyjne poświęcenie pojazdów odbędzie się poprzedniego dnia, czyli w niedzielę 24 lipca po każdej Mszy świętej.

9. Dnia 25 lipca obchodzi Imieniny Biskup Włocławski Krzysztof Wętkowski. Wspierajmy go swoimi modlitwami. Drogiemu Solenizantowi życzymy wielu łask Bożych. Niech patron św. Krzysztof wyprasza łaskę bezpiecznych podróży oraz wszelkie dary Ducha Świętego do prowadzenia naszej diecezji.

10. We wtorek 2 sierpnia w kościołach parafialnych i franciszkańskich można uzyskać odpust zupełny ”Porcjunkuli” pod następującymi  warunkami: pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie modlitwy ”Ojcze nasz” oraz „Wierzę w Boga”.

11. W dniach od 6 do 13 sierpnia odbędzie się 34. Piesza Pielgrzymka Włocławska do Częstochowy. Pielgrzymka wyruszy 6 sierpnia po Mszy świętej o godzinie 6:00 w katedrze. Zapisy w kancelarii Katedralnej do 15 lipca.

12. W niedzielę 7 sierpnia rozpocznie się diecezjalna nowenna, która ma nas przygotować do Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w Diecezji Włocławskiej, które rozpocznie się 22 kwietnia 2023 r. w Zduńskiej Woli, a zakończy 16 marca 2024 r. w bazylice katedralnej we Włocławku, a także do uroczystych obchodów Jubileuszu 900-lecia istnienia Diecezji Włocławskiej. Wydarzeniom przyświecać będzie hasło: „Przez Matkę do Syna – 900 lat Diecezji Włocławskiej”, nawiązujące do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Per Mariam ad Iesum. Per Mariam soli Deo” oraz św. Jana Pawła II: „Ad Iesum per Mariam; per Iesum ad Mariam”. Nasza Parafia przeżyje Nawiedzenie Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w dniach 6-7 marca 2024 roku.  

13. W niedzielę 14 sierpnia będziemy obchodzić naszą parafialną uroczystość ku czci św. Maksymiliana, czyli odpust w naszej Parafii. O godzinie 11:30 zostanie odprawiona Suma Odpustowa, po której wyruszy procesja eucharystyczna. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi Wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ks. dr Jacek Bartczak. Zapraszamy na główną Eucharystię odpustową ministrantów, asystę, dziewczynki sypiące kwiatki oraz wszystkich czcicieli św. Maksymiliana. Odpust to doroczne święto wspólnoty parafialnej. Zaplanujmy sobie zatem uczestnictwo w naszym parafialnym święcie. Ze względu na Sumę i procesję w niedzielę 14 sierpnia wyjątkowo nie będzie u nas Mszy świętej o godzinie 13:00.

14. Trwa nabór do Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku. Nauka w DSO trwa 5 lat, zajęcia odbywają się w wyznaczone soboty od września do czerwca. Nauka w studium obejmuje zajęcia praktyczne z gry na pianinie i organach, śpiewu liturgicznego, prowadzenia chóru, a także teoretyczne, m.in. z dziedziny harmonii, zasad muzyki, prawodawstwa muzyki kościelnej, historii muzyki, liturgiki. Zajęcia prowadzą pedagodzy z wyższym wykształceniem muzycznym, z wieloletnim doświadczeniem i praktyką muzyczną. Zgodnie z zatwierdzonym przez Biskupa Włocławskiego Statutem Organistów Diecezji Włocławskiej dyplom ukończenia DSO jest dokumentem wymaganym dla pełnienia posługi organisty w parafiach naszej diecezji, dlatego nawet osoby posiadające wykształcenie muzyczne (np. Szkoła Muzyczna, studia muzyczne) powinny w DSO uzupełnić wiedzę z zakresu muzyki kościelnej, jej prawodawstwa oraz znajomości liturgii. Egzamin wstępny odbędzie się 3. września 2022 r. o godz. 10:00 w budynku DSO przy parafii św. Stanisława BM we Włocławku, przy ul. Żeromskiego 19/21. Podczas egzaminu sprawdzane są predyspozycje muzyczne kandydata, słuch muzyczny, śpiew, gra na instrumencie. W zależności od stopnia zaawansowania kandydata możliwe jest rozpoczęcie nauki od wyższego (nawet piątego) roku. Nauka w DSO jest odpłatna. Kandydat powinien złożyć następujące dokumenty: opinię księdza proboszcza, zdjęcie do indeksu, świadectwo nauki w Szkole Muzycznej (jeśli posiada). Kandydaci zgłaszają się telefonicznie na numer 665 388 210 albo 607 220 565 lub mailowo: muzyka@diecezja.wloclawek.pl.