Ogłoszenia duszpasterskie 24.03.2024

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

24 marca 2024 roku

1. W piątek 22 marca odbyła się Droga krzyżowa ulicami miasta pomiędzy Parafią Narodzenia NMP a naszą Parafią. O godzinie 16:45 rozpoczęliśmy nabożeństwo w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wyruszając do naszego kościoła. Mimo lekkiego deszczu w środkowej fazie Drogi krzyżowej, wzięło w niej udział około 1200 osób. Za udział, wspólną, trwającą prawie dwie godziny modlitwę oraz świadectwo wiary, wszystkim uczestnikom piątkowej Drogi krzyżowej składamy serdeczne „Bóg zapłać!”

2. Dzisiaj w Niedzielę Palmową odbywa się na każdej Mszy świętej poświęcenie palm. O godzinie 11:30 odbędzie się procesja z palmami oraz – już tradycyjnie – konkurs na najwyższą i najpiękniejszą palmę.

3. Dzisiaj też w Niedzielę Palmową o godzinie 17:30 celebrujemy ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie żale.

4. W dzisiejszą niedzielę zbieramy ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego do puszek, które są ustawione na stolikach przy wyjściu z kościoła. „Bóg zapłać!” za każdą ofiarę.

5. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Od Wielkiego Czwartku do Wielkanocy trwa czas zwany Triduum Paschalnym. Są to najważniejsze dni w roku liturgicznym. Liturgia w Triduum Paschalne, czyli Trzy Święte Dni, będzie sprawowana w następujących godzinach:

  • w Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godzinie 18:00;
  • Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej w Wielki Piątek również o godzinie 18:00;
  • Natomiast Liturgia Wigilii Paschalnej w sobotni wieczór rozpocznie się o godzinie 19:00.

Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy rozpocznie się w Wielki Czwartek po wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej i będzie trwała do godziny 22:00, a następnie w Wielki Piątek od godziny 8:00 do wieczornej liturgii. Wielkopiątkowa adoracja Pana Jezusa w Grobie rozpocznie się po wieczornej liturgii i będzie trwała do godziny 22:00.

6. W Wielki Czwartek o godzinie 10:00 w katedrze będzie celebrowana Msza krzyżma. Odbędzie się na niej poświęcenie oleju krzyżma i oleju chorych.

7. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, a więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a dorosłych również post ilościowy.

8. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów w naszym kościele będzie trwało od godziny 8:00 do 15:00 co pół godziny. Składane podczas poświęcenia pokarmów ofiary będą przeznaczone na nasz kościół.

9. Rezurekcja rozpocznie się w Wielkanoc o godzinie 6:00. O udział w procesji prosimy asystę i dzieci do sypania kwiatów. Następne Msze święte w Wielkanoc o godzinie 8:30; 10:00; 11:30; 13:00 oraz 18:00. Nie będzie więc Mszy świętej o godzinie 7:00. Pamiętajmy, że z soboty na niedzielę przesuwamy czas o godzinę do przodu.

10.W drugi dzień Świąt wielkanocnych Msze święte będą sprawowane tak jak w każdą niedzielę.

11. Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w Misjach Nawiedzenia okazja do spowiedzi w Wielkim Tygodniu będzie w następujące dni:

  • w Wielki Poniedziałek: 17:15 – 17:50 (w jednym konfesjonale: x LP)
  • w Wielki Wtorek: 17:15 – 17:50 ( w dwóch konfesjonałach: x DP, x LP)
  • w Wielką Środę: 17:15 – 17:50 (w dwóch konfesjonałach: x DP, x JB)
  • w Wielki Czwartek: 21:00 – 22:00 (w trzech konfesjonałach: x JB, x DP, x LP);
  • w Wielki Piątek: 21:00 – 22:00 (w trzech konfesjonałach: x JB, x DP, x LP);
  • w Wielką Sobotę: 8:00 – 14:00 (w jednym konfesjonale – księża będą się zmieniać):  8:00 – 9:00: x LP;  9:00 – 10:00: x DP; 10:00 – 11:00: x JB; 11:00 – 12:00: x LP; 12:00 – 13:00: x DP; 13:00 – 14:00: x JB           

12. Kancelaria w Wielkim Tygodniu będzie czynna w Wielki Poniedziałek od godziny 16:00 do 17:00 oraz Wielki Wtorek i Wielką Środę przed i po południu. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę będzie nieczynna.

13. Serdeczne „Bóg zapłać!” składamy za piękną 5-metrową palmę, zdobiącą prezbiterium kościoła, wykonaną na dzisiejszą niedzielę przez panią Bożenę Sobierajską z rodziną. Szczególne podziękowanie składamy rodzinie Sobierajskich za to, że już od 1999 roku, a więc od dwudziestu pięciu lat, na Niedzielę Palmową zawsze wykonują około 4-5-metrową palmę, którą co roku stawiamy w prezbiterium.

14. Pozostało jeszcze kilkanaście filmów z Peregrynacji Obrazu Pani Jasnogórskiej w naszej Parafii w dniach 6 i 7 marca. Osoby, które się zapisały na film, proszone są o odbiór w zakrystii. Kamerzysta przysłał kilka filmów więcej. Gdyby ktoś chciał nabyć taki film, choć nie był zapisany, to jest taka możliwość w zakrystii.  

15. W zakrystii są też do nabycia zdjęcia naszego osiedla z kościołem wykonane z drona. Cena jednego zdjęcia – 4 złote.

16. Od dzisiejszej Niedzieli 24 marca będzie odwiedzał rodziny naszej Parafii mały wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, który został poświęcony podczas Mszy pożegnania Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego 7 marca i dotknięty do Obrazu Peregrynującego. Przekazanie i przejęcie obrazu będzie się zasadniczo odbywało podczas Mszy świętej w kościele. Obraz będzie odwiedzał mieszkania i rodziny, które zgłoszą pragnienie jego przyjęcia w swoich domach. Osoby, które zechcą przyjąć Obraz, mogą się zapisywać w zakrystii.

17. Na prośbę Pana Fotografa wystawiamy jeszcze zdjęcia z Nawiedzenia zarówno z pierwszego, jak i drugiego dnia, w cenie: 5 zł (małe), 10 zł (średnie) i 15 zł (duże). Najwięcej jest małych zdjęć po 5 złotych. Zdjęcia znajdują się na stoliku w pobliżu Figury Matki Bożej przy zakrystii.

18. Organizujemy trzydniową wycieczkę w terminie od 29 kwietnia do 1 maja. W programie: Karpacz, Drezno, Zamek Czocha. Koszt 850 zł. Zapisy u ks. Damiana.

19. W zakrystii są jeszcze do nabycia baranki wielkanocne z czekolady rozprowadzane przez Caritas. Cena jednej sztuki 10 zł.