Ogłoszenia duszpasterskie 31.05.2020

NIEDZIELA – UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

31 maja 2020 roku

1. Rząd ogłosił obowiązujący od 30 maja czwarty etap znoszenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa w Polsce, a między innymi zniósł ograniczenie liczby wiernych w kościołach. Tak więc już od dnia wczorajszego Msze święte są sprawowane bez limitu wiernych w świątyniach, czyli niedzielne Msze święte wracają w formie sprzed epidemii.

2. W związku z powyższym Biskup Włocławski ogłosił Dekret odwołujący dyspensę od obowiązku uczestnictwa  w niedzielnej Eucharystii (28.05.2020) następującej treści:

„W związku ze zniesieniem przez władze państwowe obostrzeń dotyczących limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, z dniem 30 maja 2020 roku odwołuję dyspensę od obowiązku uczestnictwa  w niedzielnej Eucharystii udzieloną dekretem z dnia 13 marca b.r., przedłużoną dekretem z dnia 25 marca b.r. Wszystkich ogarniam modlitwą i z serca błogosławię”.

                                                                          + Biskup Włocławski Wiesław Mering

3. Dzisiaj, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, kończy się okres wielkanocny. Dobiega też końca okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej. Drugie przykazanie kościelne mówi: “Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”, natomiast trzecie: “Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”. W związku z powyższym Biskup włocławski wydał „Apel o przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania” (28.05.2020). [Tekst]

4. Nasi Parafianie, którzy nie wypełnili jeszcze obowiązku spowiedzi wielkanocnej, a pragną to uczynić, będą mogli przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania w tym tygodniu na pół godziny przed każdą Mszą świętą.

5. Dzisiaj na Mszy świętej o godzinie 10:00 nastąpi błogosławieństwo chorągwi ministranckiej. Na stronie głównej chorągwi uwidoczniony jest Chrystus Król z napisem w owalu: „Króluj nam Chryste zawsze i wszędzie”, natomiast na drugiej stronie: symbole eucharystyczne w napisem: „Ministranci Parafii św. Maksymiliana we Włocławku 2020”.

6. Dzisiaj o godzinie 17:30 celebrujemy ostatnie Nabożeństwo majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny, a od jutra o tej samej godzinie zapraszamy na Nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Będziemy śpiewać Litanię do Najświętszego Serca Jezusowego i słuchać rozważań.

7. W tym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota Miesiąca. Program Pierwszego Piątku Miesiąca 5 czerwca jest następujący:

  • Po Mszy świętej porannej odmówienie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
  • 15:00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu. Koronka do Miłosierdzia Bożego i Adoracja do godziny 16:20
  • od 15:30  – Spowiedź dzieci i młodzieży
  • 16:30 – Msza święta z udziałem dzieci i młodzieży
  • 17:30 – Nabożeństwo czerwcowe
  • 18:00 – Msza święta
  • Po Mszy świętej wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja Eucharystyczna do godziny 20:00.

8. Kancelaria parafialna w Pierwszy Piątek Miesiąca jest czynna tylko rano od godz. 8:00 do 9:00.