Ogłoszenia duszpasterskie 21.05.2023

NIEDZIELA – UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

21 maja 2023 roku

1. W dniu dzisiejszym obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Od piątku trwa Nowenna do Ducha Świętego w ramach nabożeństwa majowego. Dni rozpoczynającego się tygodnia są czasem szczególnej modlitwy o dary Ducha Świętego. Za tydzień obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres Wielkanocny.

2. W dzisiejszą niedzielę 21 maja na Mszy świętej o godzinie 11:30 odbędzie się uroczystość Pierwszej Komunii świętej, do której przystąpią dzieci klas trzecich.

3. W tym tygodniu od poniedziałku do piątku we Mszy świętej o godzinie 18:00 będą uczestniczyły dzieci pierwszokomunijne w ramach tradycyjnego tzw. „Białego Tygodnia”.

4. Teologiczne Towarzystwo Naukowe organizuje debatę na temat: „Pandemia Covid-19 – wiara, Kościół, teologia” w środę 24 maja b.r. o godzinie 16:00 w Auli bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Spotkanie będzie dotyczyć stanu moralnego społeczeństwa polskiego po pandemii Covid-19”, a prowadzi je ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.      

5. Każdy rocznik święceń kapłańskich spotyka się zwyczajowo w rocznicę swoich święceń na Mszy świętej dziękczynnej. W najbliższą sobotę 27 maja w naszym kościele odbędzie się zjazd księży z rocznika księdza Damiana, naszego wikariusza, w 11. rocznicę święceń kapłańskich. Wszystkich chętnych zapraszamy tego dnia na Mszę świętą o godzinie 11:30, którą będzie celebrował ks. Damian wraz ze swoimi kolegami z roku. Homilię wygłosi ks. Adrian Szczęsny. Śpiewać będzie nasza Schola „Venite adoremus”.     

6. W przyszłą niedzielę na Mszy świętej o godzinie 13:00 odbędzie się uroczystość Komunii świętej rocznicowej dzieci klas czwartych. Spowiedź przed Komunią świętą rocznicową odbędzie się w piątek 26 maja o godzinie 18:45

7. W maju codziennie przez cały miesiąc o godzinie 17:30 zapraszamy na nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny.    

8. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Chrońmy dzieci” na rzecz ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe, zwraca się z prośbą o poparcie tejże inicjatywy. Ustawa ma wzmocnić rolę rodziców w kontroli organizacji działających na terenie szkoły, między innymi stowarzyszeń i innych organizacji promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci. Ustawa ma umożliwić rodzicom skuteczne sprzeciwianie się niepożądanym treściom kierowanym do dzieci. Obecnie rodzice mają ku temu bardzo ograniczone możliwości. Chętni do poparcia projektu ustawy mogą to uczynić przy znajdującym się przy prezbiterium stoliku, na którym znajdują się listy oraz treść projektu ustawy. Na liście należy wpisać imię i nazwisko, adres i pesel.    

9. Organizujemy 3-dniową pielgrzymkę w terminie 19-21 czerwca b.r. W programie:  Wrocław, Szklarska Poręba, Praga, Zamek Książ. W pielgrzymce wezmą udział ministranci, ale połowa miejsc w autokarze jest jeszcze wolna. Koszt 850 zł. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do ks. Damiana.

10. Diecezjalne Studium Organistowskie we Włocławku ogłasza nabór uczniów. Nauka w DSO na kierunku organista trwa 5 lat, zajęcia odbywają się w wyznaczone soboty od września do czerwca. Nauka w studium obejmuje zajęcia praktyczne z gry na pianinie i organach, śpiewu liturgicznego, prowadzenia chóru, a także teoretyczne, m.in. z dziedziny harmonii, zasad muzyki, prawodawstwa muzyki kościelnej, historii muzyki, liturgiki. Egzamin wstępny odbędzie się 2 września 2023 r. o godz. 10:00 w budynku DSO przy parafii św. Stanisława BM we Włocławku, przy ul. Żeromskiego 19/21. Podczas egzaminu sprawdzane są predyspozycje muzyczne kandydata, słuch muzyczny, śpiew, gra na instrumencie. W zależności od stopnia zaawansowania kandydata możliwe jest rozpoczęcie nauki od wyższego (nawet piątego) roku. Nauka w DSO jest odpłatna.